Na primjeru Mađarske vidi se kako se dugoročno vodi energetska politika
Mađarski premijer Viktor Orbán je u razgovorima s ruskim predsjednikom, Vladimirom Putinom, pokušao dogovoriti veću opskrbu plinom. Mađarska je u kolovozu (sporazum je stupio na snagu u listopadu prošle godine) s ruskim “Gazprom” sklopila novi dugoročni ugovor o opskrbi plinom koji joj u idućih petnaest godina jamči isporuku 4,5 milijardi kubnih metara plina godišnje. “Želio bih u našim razgovorima postići da se u aktualnoj teškoj situaciji, opterećenoj višim cijenama energije… poveća količina plina koja nam je dostupna na dulji rok”, dodao je mađarski premijer.
Slušamo Plenkovića, Ćorića, Marića, mnoge političare, komentatore i duge, na temu energetike, pogotovo plina. I sada dolazi klasična hrvatska priča. Predstavlja se mnoštvu tobože nekakvih analiza, izračuna itd. U Hrvatskoj jedino Ćorić i društvo znaju nešto više, a u stvari niti oni ne znaju najvažnije: cijenu koja će se formirati na tržištu 1. 4. 2022. godine.
Plenković se već predstavlja kao spasitelj. On će o nas kao „zaštiti“. Međutim prvo bi Plenković morao znati:
- Da su to sredstva, novac hrvatskih građana
- Da taj novac stvara realni sektor, gospodarstvo koje je već ovih dana opteretio s novom cijenom plina nekoliko put većom od dosadašnjih. Takvi troškovi jedino će se moći nadoknaditi povećanjem cijena ili proglašenjem bankrota.
A što je prava suština, pokušat ću, kroz nekoliko pitanja pojasniti;
- Po kojoj cijeni Mađarska plaća ruski plin po kubnom metru franko Mađarska? Koji je UGOVORILA DIREKTNO s Gazprom-om, ali još važnije s predsjednikom Ruske Federacije gospodinom Putinom, a realizirao Gazprom?
- Po kojoj cijeni Italija i ostali koji su nam nudili zajedničku nabavu plina plaćaju kubni metar plina franko njihove države?
- Po kojoj cijeni Republika Hrvatska plaća kubni metar plina franko RH?
- S kime je Republika Hrvatska ugovorila isporuku plina i kada?
- Budući da cijene imaju snažan rast jesu li ugovorene fiksne cijene i do kada? Po kojoj se osnovici plaća marža dobavljaču i sl.?
- Je li hrvatski potrošač u tim ugovorima dovoljno zaštićen? Ugovore treba objaviti.
- Je li Republika Hrvatska koristi LNG Hrvatska? Uvozi li Republika Hrvatska plin preko LNG Hrvatska?
- Je li se pregovaralo s Katarom i dr. kao mogucim dobavljacem za opskrba plina?
- Tko iz Republike Hrvatske Gazpromu ili nekom drugom dobavljaču plaća uvezen plin?
- Kome potrošači u Republici Hrvatskoj plaća plin, dali državi ili dobavljaču plin? Dali je cijena prema svima kupcima jednaka? Tko akumulira eventualnu razliku?
- Kolike su Republici Hrvatskoj rezerve plina? Po kojim cijenama? Jesu li skladišta puna?