Poslano medijima u Rusiji, Kini, Sjedinjenim Američkim Državama, diplomatskim službama, obavještajnim službama…
PREDMET: Prijedlog mirovnog plana između Zapada i Istoka
Rješenje trenutnog stanja zategnutih odnosa između Zapada i Istoka vidimo u tome da bi Vijeće Europe trebalo pokrenuti inicijativu među svojim državama članicama za političke, zakonodavne i ustavne reforme za proširenje schengenskog prostora na svih 47 država članica Vijeća Europe.
Slobodno kretanje ljudi, roba, usluga i kapitala unutar schengenskog prostora doprinosi većem suverenitetu i sveobuhvatnom razvoju zemalja, kao i regija, pokrajina i drugih teritorijalnih jedinica.
Schengenski prostor državama članicama pruža unutarnju sigurnost, stabilnost i zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku i dijalog između različitih političkih sustava zapadnih i istočnih članica (pojačane kontrole vanjskih granica i ukidanje kontrola na unutarnjim granicama Schengena, jedinstvene schengenske vize, carinska i pravosudna suradnja, zajednički sustav razmjene informacija – Schengenski informacijski sustav (SIS). Prednosti stečene integracijom država članica Vijeća Europe u zajednički schengenski prostor mogle bi smanjiti ili čak eliminirati potrebu odcjepljenja od zemalja čiji su dio sada. Trenutne sukobljene vanjske i sigurnosne politike država članica Vijeća Europe stvaraju neizvjesnu geopolitičku stvarnost.
Jačanje aktivne uloge Vijeća Europe u proširenju i promicanju schengenskog prostora i dijaloga između država članica ujedno bi smanjilo utjecaj NATO-a na području Vijeća Europe.
Odaberimo mudrost i tražimo inovativna i održiva rješenja na globalnoj, nacionalnoj i regionalnoj razini, budući da u konačnici živimo u 21. stoljeću i moramo težiti humanom napretku čovječanstva, dijalogu i očuvanju mira u svijetu. Uvjereni smo da će posebice mlađi naraštaji moći uspješno prevladati prepreke između Zapada i Istoka, koje danas smatramo nerješivim.