Hrvatski Fokus
Religija

Predstavljena zbirka skladbi Vlade Sunka ‘Capriccio cromatico’

Skladbe u zbirci većinom su posvećene mandolinskom orkestru Sanctus Domnio te komornim sastavima koji su se oformili iz orkestra

 

U Hrvatskom domu Split u četvrtak, 6. listopada 2022. Gradsko mandolinsko društvo Sanctus Domnio upriličilo je predstavljanje zbirke skladbi za mandolinske komorne sastave i orkestre splitskog skladatelja prof. Vlade Sunka pod nazivom „Sanctus play Capriccio cromatico“.

Predstavljanje zbirke skladbi „Capriccio cromatico“ svojevrsni je hommage predanosti prof. Vlade Sunka suradnji s GMD Sanctus Domnio i njihovim maestrom prof. Vladimirom Lukasom, a širokoj publici pokazuje visoku umjetničku razinu interpretacije na mandolini. Skladbe u zbirci većinom su posvećene mandolinskom orkestru Sanctus Domnio te komornim sastavima koji su se oformili iz orkestra, a uvrštene su među najznačajnije u suvremenom internacionalnom repertoaru za ovaj instrument, a potakle su i mnoge domaće skladatelje da pišu za mandolinu te tako doprinesu bogatstvu repertoara i podizanju kvalitete mandolinske glazbe u Hrvatskoj.

Zbirka obuhvaća 15 skladbi napisanih za mandolinske komorne sastave i orkestre, sastavljena u dvije knjige i na preko 500 stranica nota posvećenih mandolini. Notno izdanje partitura u prilogu sadrži i dionice za instrumente, a namijenjena je dirigentima, mandolinskim orkestrima, svim ljubiteljima mandoline te budućim skladateljima.

 „Vlado Sunko jedan je od prvih skladatelja koji su počeli pisati za mandolinu u Hrvatskoj, a njegove skladbe često su izvođene i tražene ne samo u Hrvatskoj već i u inozemstvu. Veliki broj skladbi nagrađen je prvom nagradom na festivalu mandolinista „Mandolina Imota“. Capriccio cromatico, skladba po kojoj se i zove ova zbirka, osim prve nagrade na festivalu „Mandolina Imota“, dobila je specijalnu nagradu i na mandolinskom festivalu „Giacomo Sartori“ u Ali, Italija. Tehnički je poprilično zahtjevna i izazovna svakom mandolinskom orkestru. Valja istaknuti i Koncert za mandolinu i orkestar, koji je uvršten u programe studija mandoline u inozemstvu, te Varijacije na narodnu temu br.1, kao najizvođeniju skladbu koja je doživjela razne transkripcije u namjeri da se izvodi i na drugim instrumentima“, kazala je doc. art. Ivana Kenk Kalebić.

Gradski mandolinski orkestar Sanctus Domnio osnovan je 1990. godine pod vodstvom glazbenog pedagoga Marina Katunarića u Splitu. Od 1991. orkestrom ravna dirigent Vladimir Lukas, dok je koncertmajstorica orkestra Ivana Kenk Kalebić. Orkestar je do sada održao veliki broj koncerata u domovini i inozemstvu (Italija, Vatikan, Njemačka, Austrija, Slovenija, Češka, Španjolska, Crna Gora, Makedonija) te je dobitnik brojnih domaćih i međunarodnih nagrada i priznanja za svoj rad. Pored ostalih nagrada i priznanja, Sanctus Domnio je dobitnik i Nagrade Grada Splita iz područja kulture za 2006. godinu, a od 2015. godine i natjecanja europskih mandolinista Giacomo Sartori u Ali (Italija) ovaj orkestar nosi titulu “najboljeg mandolinskog orkestra u Europi”. Na svom repertoaru ima brojne skladbe skladane izvorno za mandolinske ansamble, kao i skladbe drugih suvremenih i klasičnih skladatelja. Kao vrstan interpret i kvalitetan izvođač, potakao je hrvatske suvremene skladatelje da se pozabave skladanjem glazbe za instrumente koji su sastavni dio mandolinskog orkestra poput mandoline, mandole, mandoloncella, gitare i kontrabasa, pa mu je više skladbi i posvećeno te ih je praizveo.

Splitski skladatelj i dirigent Vlado Sunko diplomirao je na Odjelu za kompoziciju i glazbenu teoriju na Muzičkoj akademiji u Zagrebu 1979. God. 1982.–1992. predavao je glazbeno – teorijske predmete na Srednjoj glazbenoj školi Josipa Hatzea, vodio školski djevojački zbor, utemeljio i upravljao zborom dječaka. Od 1992. predaje na Odsjeku za glazbenu kulturu pri Fakultetu prirodoslovno–matematičkih znanosti i odgojnih područja u Splitu. Od 1997. predaje na novoosnovanoj Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu gdje postaje prodekan za nastavu od 2006. –08. S mješovitim zborom UMASa osvaja I. nagradu za najuspješniju izvedbu na Festivalu duhovne glazbe Cro–patria u Splitu, 1996., 1997., 1999., 2005., 2006., 2007., 2009., 2010., 2011. godine. Od 1988. dirigent je muškog Gradskog pjevačkog zbora Brodosplit, s kojim osvaja najviše nagrade na natjecanjima u zemlji (Zadar, 1990. i 1995., Rijeka, 1993., Umag, 1999., Novigrad, 2007.) i inozemstvu (Budimpešta, 1991., Prag, 2002., zlatna medalja i naziv Olimpijskih pobjednika na Zborskoj olimpijadi u Linzu, 2000., Xiamen — Kina, 2006., Pobjednici na Svjetskim zborskim igrama u Grazu, 2008., Petrinja 2011., Prijedor – RS, 2012., Callela–Barcelona, 2012.). Istakao se izvedbama Muke Gospodina našega Isukrsta B. Papandopula i Requiema L. Cherubinija. Vodio je Mješoviti zbor Kolo iz Šibenika na njegovu 100. obljetnicu (sezona 1999./2000.

Napisao je razna djela za orkestre i komorne sastave, za solo instrumente, zborove te obrade i transkripcije. Osvojio je brojne nagrade i priznanja, među kojima valja istaknuti: Nagrada Međugorje (1994.); Nagrade za najbolju skladbu na festivalu duhovne glazbe Cro–patria (Split, 1997., 1999., 2004., 2005., 2010.); Nagrada Mandolina Imota (Imotski, 1997.; 1999.; 2001.); Nagrada Grada Splita za 2000. i 2012.; Plaketu za doprinos razvoju splitskog sveučilišta u 2006. godini, Plaketu Hrvatske udruge zborovođa za izvanredne uspjehe u vođenju zborova te za promidžbu hrvatske zborske glazbe u inozemstvu, 2009, Odličje Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića, 2013.

Prema riječima profesorice mandoline Stele Ivanišević Curić: „Napredak GMD Sanctus Domnio usko je vezan uz suradnju orkestra i splitskog dirigenta i skladatelja Vlade Sunka. Velika volja vrsnog kompozitora i ambicija orkestra koji je rastao sa svakom novom skladbom uvelike je odredila smjer u kojem se razvija mandolinski repertoar na međunarodnoj sceni, a jedinstveni spoj tradicionalnog i modernog izričaja postao je zvučni potpis mandolinskog orkestra Sanctus Domio među ljubiteljima mandoline diljem Europe“.

Nakon promocije uslijedio je koncert Gradskog mandolinskog orkestra Sanctus Domnio u Svečanoj dvorani.

Nives Matijević

Povezane objave

Anki Petričević, č. sestri Marije od Presvetog Srca

hrvatski-fokus

Obustavljen sudski progon poljskoga svećenika Dariusza Okoa

hrvatski-fokus

U posjetu Franjevačkom samostanu u Cerniku

hrvatski-fokus

Nadanje u beznađu

HF

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više