Hrvatski Fokus
Znanost

“Voljela bih da nisam radila taj posao”

Seksualno zlostavljanje djece na internetu

 

Poštovani čitatelji, ovo je kratka ‘priča’ o timu koji mora pronaći slike zlostavljanja djece i ukloniti ih s interneta. Ovaj tekst jednako kao i godišnja izvješća IWF-a o kontinuiranom rastu seksualnog zlostavljanja djece trebao bi biti upozorenje svim roditeljima o opasnostima koje vrebaju njihovu djecu na internetu, a posebno sada s dostupnošću umjetne inteligencije (AI). 

‘Internet Watch Foundation’ (IWF) je neovisna, neprofitna dobrotvorna organizacija koja surađuje s nizom drugih organizacija iz privatnog, javnog i nevladinog sektora.

Od osnivanja 1996., IWF radi na zaustavljanju slika seksualnog zlostavljanja djece na internetu. „Više od milijun web stranica (1.228.090) koje prikazuju barem jednu, a često i više desetaka, stotina ili tisuća slika i videozapisa seksualnog zlostavljanja djece uklonjeno je s interneta zahvaljujući našem radu samo u proteklih pet godina.”  

Radimo na tomu da internet učinimo sigurnijim mjestom. Pomažemo žrtvama seksualnog zlostavljanja djece diljem svijeta tako što identificiramo i uklanjamo ‘online’ slike i videozapise njihovog zlostavljanja. Tražimo slike i videozapise seksualnog zlostavljanja djece, a zatim ih uklanjamo. Naš ‘Hotline’ nudi sigurno mjesto za javnost da anonimno prijavi.

Web-mjesta koja su dostupna korisnicima interneta u Ujedinjenom Kraljevstvu nisu nužno ‘hostirana’ – što znači stvorena i pohranjena – u Ujedinjenom Kraljevstvu. Mogu biti smještena na poslužiteljima koji se nalaze bilo gdje u svijetu. Kako ćemo poduzeti radnje u vezi s kriminalnim slikama i videozapisima ovisit će o tome gdje se nalaze. Naši analitičari stručnjaci su za korištenje tehničkih tehnika internetskog praćenja za lociranje kriminalnog sadržaja. Koristimo najmanje tri metode za praćenje i određivanje geografske lokacije poslužitelja na kojem se sadržaj nalazi u vrijeme procjene. To nam pomaže da proslijedimo točne podatke relevantnoj telefonskoj liniji ili policijskoj agenciji ili da sami poduzmemo mjere u suradnji s tvrtkom čije se usluge zlorabe.

Gemma Dunstan početkom ožujka 2025. objavila je za ‘BBC NEWS’ razgovor s osobom koja radi na takvom poslu pronalaženja fotografija i drugog sadržaja o seksualnom zlostavljanju djece.

Zaklada „Internet Watch Foundation”

„Kod kuće je baka puna ljubavi koja uživa provoditi vrijeme sa svojim unucima, ali na poslu ‘Mabel’ mora gledati „najodvratnije” seksualno zlostavljanje djece na internetu.

Ona radi za jednu od rijetkih organizacija ovlaštenih za aktivno pretraživanje interneta u potrazi za nepristojnim sadržajem kako bi pomogla policiji i tehnološkim tvrtkama da uklone takve slike.”

Zaklada „Internet Watch Foundation” (IWF) pomogla je ukloniti rekordnih gotovo 300.000 web stranica prošle godine, uključujući više slika koje je generirala umjetna inteligencija (AI) nego ikada jer se broj ovih vrsta slika povećao gotovo pet puta.

„Sadržaj je užasan, uopće nije trebao biti stvoren”, rekla je ‘Mabel,’ bivša policijska službenica. „Nikada ne postanete imuni na to, jer na kraju dana sve su to djeca žrtve, to je užasno.”

Mabel – nije dakako njezino pravo ime – izložena je nekima od najpokvarenijih i najstrašnijih slika na internetu i rekla je da joj je obitelj bila glavna motivacija za obavljanje uloge analitičara.

Mabel sebe naziva „remetiteljicom” i kaže da voli ometati kriminalne skupine koje dijele snimke i slike zlostavljanja kako bi zaradile novac.

Analitičarima zaklade dana je anonimnost kako bi se osjećali sigurnima od onih koji imaju prigovor na njihov rad, poput kriminalnih skupina.

„Nema mnogo poslova u kojima ujutro idete na posao i radite dobro cijeli dan, a uz to iritirate jako loše ljude, tako da ja dobivam najbolje od oba svijeta,” rekla je Mabel, porijeklom iz sjevernog Walesa.

„Kada uklonim sliku, fizički sprječavam zločeste ljude da pristupe tim slikama.”

„Imam djecu i unuke i samo želim internet učiniti sigurnijim mjestom za njih.”

„Na širem planu, surađujemo s agencijama za provođenje zakona diljem svijeta kako bi mogli pokrenuti istragu i možda zatvoriti bande.”

Pomogla u uklanjanju 291.270 web stranica

IWF je jedna od samo tri organizacije u svijetu licencirane za aktivno traženje sadržaja o zlostavljanju djece na internetu i prošle je godine pomogla u uklanjanju 291.270 web stranica koje mogu sadržavati tisuće slika i videozapisa.

Zaklada, sa sjedištem u Cambridgeu, također je rekla da je pomogla u uklanjanju gotovo pet puta više slika seksualnog zlostavljanja djece koje je generirala umjetna inteligencija ove godine nego prošle, što se povećalo na 245 u usporedbi s 51 u 2023. godini.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva objavila je početkom veljače 2025. da će se četiri nova zakona uhvatiti u koštac za borbu protiv slika seksualnog zlostavljanja djece koje generira umjetna inteligencija (AI).

„Ono što vidimo jest da umjetna inteligencija sada stavlja ‘online’ zlostavljanje djece na steroide,” rekla je ministrica unutarnjih poslova Yvette Cooper u emisiji BBC-a ‘Sunday’ voditeljici Lauri Kuenssberg te dodala: „Ministarstvo unutarnjih poslova kaže da će Ujedinjeno Kraljevstvo biti prva zemlja na svijetu koja će učiniti ilegalnim posjedovanje, stvaranje ili distribuiranje alata umjetne inteligencije osmišljenih za izradu materijala o seksualnom zlostavljanju djece (CSAM), s kaznom do pet godina zatvora. Posjedovanje priručnika za pedofile s umjetnom inteligencijom – koji ljude uče kako koristiti umjetnu inteligenciju za seksualno zlostavljanje – također će biti ilegalno, a počinitelji će dobiti do tri godine zatvora.”

Tamsin McNally i njezinom IWF-ovom timu od 30 članova nije lako vidjeti sadržaj, ali ona zna da njihov rad pomaže u zaštiti djece: „Mi činimo razliku i zato to činim,” rekla je voditeljica tima.

„U ponedjeljak ujutro ušao sam na telefonsku liniju i imali smo više od 2000 prijava od članova javnosti koji su izjavili da su naišli na ovu vrstu slika.” Svaki dan dobivamo stotine prijava.

„Stvarno se nadam da svi vide da je ovo problem i da će svi dati svoj doprinos da se to uopće ne događa.”

„Volio/voljela bih da moj posao ne postoji, ali sve dok postoji prostor na internetu, postojat će i potreba za poslovima poput mog, nažalost.”

„Kad ljudima kažem što radim, ljudi često ne mogu vjerovati da ovaj posao postoji. A onda kažu, zašto želite to raditi?”

Izvori:

  1. Gemma Dunstan: „I wish my job didn’t exist – the team that has to find child abuse images” – BBC News, 6.03.2025.; www.bbc.com/news/articles/
  2. Sima Kotecha: „AI-generated child sex abuse images targeted with new laws” – BBC News, 2.02.2025.; www.bbc.com
  3. Internet Watch Foundation, IWF: www.iwf.org.uk/about-us/

Rodjena Marija Kuhar

Povezane objave

Jeff Errington u HAZU-u

HF

Pregovori o TTIP-u nisu propali?

HF

Mladi starci ili stari mladići

hrvatski-fokus

Genetski modificirani komarci i Zika virus (3)

HF

1 komentar

Zlatko Janković 19/05/2025 at 15:38

Ovdje mogu dodati samo da tzv. umjetnu inteligenciju, ukoliko može proizvoditi takve sadržaje, treba onemogućiti u cielosti, dok se ugrade odgovarajući osigurači protiv zloupotrebe.

Nadalje micanje takvih sadržaja je tek palijativna mjera. To trebaju raditi državne službe financirane našim porezima, a ne neke volonterske udruge. Nađene sadržaje se može locirati i tim putem pronaći onoga tko ih postavlja, a bez obzira na motive postavljača primieniti drakonske kazne. Sve drugo je tek “mazanje očiju” javnosti.

Iz svih, do sada dostupnih informacija, znamo da su stvaratelji i konzumenti takvih sadržaja uglavnom “bolestno” bogati slojevi.

Komentari nisu aktivni.

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više