Hrvatski Fokus
Znanost

Belgija odobrila pesticid za utišavanje gena

‘Pollinis’ i ‘Nature & Progrès Belgium’ poduzeli su pravne mjere i uložili žalbu za poništenje hitnog odobrenja genetski modificiranog pesticida ‘Calantha’ za utišavanje gena u Belgiji

 

Krajem prosinca 2023. američka Agencija za zaštitu okoliša (U.S. Environmental Protection Agency, EPA) registrirala je biopesticidne proizvode koji sadrže novi aktivni sastojak pod nazivom ‘Ledprona’ na tri godine. ‘Ledprona’ je nova vrsta pesticida (insekticida) koja se oslanja na prirodni mehanizam nazvan RNK interferencija, RNKi (eng. RNAi), koji biljke i životinje koriste za zaštitu od bolesti. ‘Ledprona’ je novi insekticid s dvolančanom ribonukleinskom kiselinom (dsRNK) koji se može raspršiti i cilja koloradsku krumpirovu zlaticu, glavnog štetnika krumpira. (Vidjeti: „EPA Registers Novel Pesticide Technology for Potato Crops“, 22. 12. 2023.; www.epa.gov/pesticides/ ).

„Calantha“ je RNKi (RNK interferencija ili ‘utišavanje’ gena) pesticid koji je razvila američka kompanija ‘GreenLight Biosciences’, a sadrži Ledpronu. Iako je ova aktivna tvar već na tržištu u SAD-u, bila je predmet znatnih kritika raznih organizacija, posebno nevladine organizacije Centar za sigurnost hrane, zbog zabrinutosti oko njezine sigurnosti i potencijalnih učinaka na neciljane vrste. Ledpronu trenutno procjenjuju europske vlasti.

Dok agrokemijske tvrtke, željne ulaska na europsko tržište sa svojim novim pesticidom, tj. insekticidom koji ometa RNK, nisu čekale europsko odobrenje već su umjesto toga podnijele zahtjev za hitno izuzeće u Belgiji, ‘Pollinis’ i udruga ‘Nature & Progrès Belgique’ osporavaju ovo odobrenje pred Belgijskim državnim vijećem.

Cilj ove akcije je opozvati hitno odobrenje za pesticid „Calanthu“; „Calantha“ je nova vrsta genetski modificiranog insekticida čiji dugoročni rizici za okoliš nisu procijenjeni. Ova pravna akcija služi kao ključna demokratska zaštita od javne odluke koja zanemaruje sigurnost okoliša, kako bi se spriječilo da se takav scenarij dogodi u Francuskoj i drugdje u Europi.

Na zahtjev američke kompanije ‘GreenLight Biosciences’, Belgija je izdala 120-dnevno odobrenje za ‘Calanthu’, proizvod koji sadrži Ledpronu, aktivnu tvar koja, međutim, nije odobrena u Europi. Ova odluka temelji se na članku 53. Uredbe (EZ) br. 1107/2009, koji dopušta odstupanje u slučaju „izvanredne situacije.“

Međutim, udruge ističu da koloradska krumpirova zlatica ne predstavlja posebnu okolnost koja opravdava hitno odobrenje za primjenu ‘Calanthe.’ Ovaj štetnik poznat je desetljećima. Nadalje, postoje i druge poznate metode, poput mehaničkih mjera suzbijanja. Pokusi provedeni u Valoniji između 2024. i 2025. pokazali su da se populacija koloradskih krumpirovih zlatica u usjevima može smanjiti za 93 posto do 97 posto. (Vidjeti objavu od 5. 2. 2026.: Le Réseau wallon PAC/ „Valonska PAC mreža“ – službena ruralna mreža Zajedničke poljoprivredne politike u Valoniji, Belgija: https://reseauwallonpac.be/fr/ressources/dorypot-lutte-mecanique-contre-le-doryphore-de-la-pomme-de-terre ).

Genetski pesticidi

Problem se proteže izvan granica Belgije. Europska unija koristi članak 53. uredbe kako bi odobrila pesticid koji sadrži tvar koja još nije odobrena ili procijenjena na europskoj razini.

Ovo iskrivljavanje duha teksta postavlja načelna pitanja: može li se odobriti izuzeće za pesticid za koji nije dovršena procjena rizika?

„Genetski pesticidi temelje se na novom načinu djelovanja koji zahtijeva rigoroznu i odgovarajuću procjenu prije nego što se puste na tržište. ‘Pollinis’ već nekoliko godina upozorava na ekološke rizike koje bi ova vrsta proizvoda mogla predstavljati za neciljane vrste, a posebno za oprašivače. Iznimno je zabrinjavajuće da je proizvođaču odobreno hitno izuzeće dok su procjene  – koje su već neadekvatne u sadašnjem stanju – još uvijek u tijeku, a hitnost situacije je vrlo upitna (uzgajivači krumpira nalaze se usred krize prekomjerne proizvodnje).

Ova odluka predstavlja pravo preuzimanje moći kako bi se nametnuli genetski modificirani pesticidi u Europi i trebala bi poslužiti kao veliki poziv na buđenje za Francusku“, rekla je Julie Sohier, izvršna direktorica ‘Pollinisa’.

Novi rizici za zdravlje, okoliš i poljoprivrednike

„Godinama je ‘Nature & Progrès’ osuđivao pretjerano korištenje hitnih odobrenja u Belgiji i morao je predmet iznijeti pred Državno vijeće kako bi se zaustavile ove nezakonite prakse. Propisi nameću vrlo strog okvir za korištenje hitnih odstupanja, a odobrenje „Calanthe“ u Belgiji za suzbijanje krumpirove zlatice iz Colorada ne ispunjava ni jedan od sljedeći uvjeta:

Postoji niz preventivnih, mehaničkih i kemijskih alternativa za suzbijanje ovog štetnika, a ne postoje specifične okolnosti koje bi opravdale hitnu uporabu ovog novog proizvoda nad kojim

još uvijek visi toliko neizvjesnosti u vezi s njegovom sigurnošću“, izjavila je Virginie Pissoort, voditeljica zastupanja u „Nature & Progrès“.     

‘Pollinis’ i ‘Nature & Progrès Belgium’ pozivaju na opoziv ovog odobrenja. Ako se ovo odobrenje potvrdi, to bi moglo utrti put izuzećima za ovu vrstu pesticida u drugim državama članicama Europske unije, i to na osnovi u nedostatku odobrenja na europskoj razini. Ciljevi trenutnog regulatornog okvira – da situacija mora biti iznimna, a odstupanje krajnja mjera – moraju se poštovati. Bitno je da nijedna zemlja Europske unije ne odobrava pesticide čija aktivna tvar nije prošla konačnu procjenu rizika i još nije odobrena.

Na kraju je potrebno istaknuti kako je organizacija „Friends of the Earth“ zajedno s koautoricom izvješća dr. Evom Sirinathsinghji početkom listopada 2020. objavila izvješće o „Calanthi“ pod nazivom: „Pesticidi koji utišavaju gene predstavljaju nove rizike za zdravlje, okoliš i poljoprivrednike“ („Gene-Silencing Pesticide Pose New Risks to Health, Environment and Farmers“, 6. 10. 2020.; https://foe.org).

IZVOR:

POLLINIS: „Pollinis Attaque En Justice L’Authorisation D’Urgence Du Pesticide Génétique Calantha“ – 18. 5. 2026.; https://www.pollinis.org/publications/pollinis-attaque-en-justice-lautorisation-durgence-du-pesticide-genetique-calantha/

Engleski prijevod gore navedenog teksta objavio je GM Watch: „Groups take legal action against authorisation of gene-silencing pesticide“ – 20. 5. 2026.; www.gmwatch.org

Rodjena Marija Kuhar, dr. vet. med.

Povezane objave

Novi horizonti u antropologiji

HF

Moderna priprema novo nepotrebno cijepljenje ljudi

hrvatski-fokus

U Finskoj se za školstvo izdvaja sedam posto BDP-a

HF

Moj susjed skriboman

HF

Ostavi komentar

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više