Hrvatski Fokus
Feljtoni

Maske na licu su nedjelotvorne, štetne i beskorisne (3)

Maske kao sredstvo za “kontrolu izvora” – Ne, moja vas maska ​​ne štiti od mene

 

Javnost se je u više navrata dezinformirala upečatljivim (na osnovi krivnje i straha) marketinškim porukama osmišljenima da promoviraju društvenu odgovornost (ili krivnju) u vezi s nošenjem maski kao oblika kontrole izvora: „Ja nosim svoju masku za vas, a vi svoju za mene.” Gdje su dokazi za ove tvrdnje? Na web mjestima na kojima se nalaze ove neznanstvene marketinške poruke nikad se ne spominju znanstveni dokazi koji ih podupiru. Zapravo, unatoč gotovo svemu što je u javnu psihu izbušeno u vezi s maskama, malo je toga što bi se moglo saznati iz znanosti, apsolutno niti jedna snažna podrška iz istraživanja temeljenim na dokazima na najvišoj razini. Nikada nije dokazano da maske štite one koji ih nose ili cijelu zajednicu od prijenosa respiratornih patogena. Nalozi za nošenje maski tijekom pandemije suprotstavljaju se desetljećima znanstvenih dokaza na visokoj razini. Jednostavno rečeno, javnost je zavedena lažnim tvrdnjama potkrijepljenima slabom pseudoznanošću.

Pogrješan argument: “Pa ako maske ne djeluju, zašto ih onda nose kirurzi?” Ja sam oftalmološki kirurg. Specijalizirao sam se za očnu imunologiju, upalne procese i zarazne bolesti. Izveo sam preko 10 tisuća kirurških zahvata noseći kiruršku masku. Trpio sam štetne posljedice koje su maske uzrokovale mojim mentalnim i fizičkim funkcijama tijekom dugih operacija. Budući da su većina operacija koje sam izvodio bile mikroskopski zahvati koji su zahtijevali finu motoriku, često sam mijenjao masku kako bih spriječio štetne učinke arterijske deoksigenacije. Međutim, same ove činjenice me ne kvalificiraju za stručnjaka po tom pitanju. Ono što me kvalificira je moje iskustvo kao urednika medicinskog časopisa. Činjenica da sam recenzirao tisuće istraživačkih članaka prije njihovog tiskanja, da sam stručnjak za čitanje medicinskih istraživanja, za razlikovanje kvalitetnih znanstvenih dokaza od nekvalitetnih i u razdvajanju činjenica od izmišljanja. Vjerujte mi, medicinska je literatura puna nekvalitetnih izmišljanja koja se prikazuju kao medicinska znanost. Vrlo je lako biti prevaren znanstvenim istraživanjima loše kvalitete.

Od početka pandemije pročitao sam stotine studija o istraživanju medicinskih maski. Na temelju opsežnog pregleda i analize, po mom mišljenju nema nikakve sumnje da zdravi ljudi ne bi trebali nositi kirurške ili platnene maske. Niti bismo trebali preporučivati sveopće maskiranje, maskiranje svakog pojedinaca iz populacije. Ta preporuka nije podržana najvišom razinom znanstvenih dokaza.

Prvo, služiti se pretpostavkom da kirurzi nose maske kao dokazom da “su maske učinkovite u sprječavanju virusnog prijenosa” je logična zabluda. Ovu bih tvrdnju klasificirao kao argument lažnog izjednačavanja ili uspoređivanje “kruški s jabukama”. Kirurške maske ne pružaju nikakvu korist u zaštiti pacijenata od respiratornih kapljica kirurga koje zagađuju kirurško polje i izložena tkiva kirurških bolesnika. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD002929.pub3/epdf/full

Kirurzi koji su dobro upućeni u znanstvena istraživanja u vezi s medicinskim maskama, posebno u sistemskim pregledima koje je objavila „Cochrane Collaboration Wound Group“, znaju da kirurške maske ne pružaju nikakvu korist u prevenciji kirurških infekcija rana.[R][R] Kirurzi s iskustvom nošenja kirurške maske tijekom dugih operacija nesumnjivo su razumjeli i iskusili štetne učinke maski na disanje, oksigenaciju krvi, mentalne i tjelesne performanse. Iz tih znanstveno utemeljenih razloga postoji svjetski trend da kirurzi i osoblje iz operacijske dvorane više ne nose kirurške maske tijekom operacija iz “čiste kirurgije” (op.p. koja ne uključuje dišni, probavni, genitalni sustav ili bilo koji dio tijela s postojećom infekcijom).

Ipak, mnogi kirurzi i dalje nose maske tijekom čiste kirurgije i manjih ambulantnih postupaka. To radimo više u simboličke svrhe, naviku, tradiciju ili nerijetko zbog institucionalnog neznanja. Drugim riječima, prisiljeni smo nositi maske jer je takva neuka, protuznanstvena politika bolnice ili kirurškog centra u kojem provodimo svoje operacije. Iako je nošenje maske tijekom čiste kirurgije nepotrebno, postoje i drugi kirurški slučajevi u kojima su kirurške maske, zaštita za oči i štitnici za lice još uvijek dobrodošli. Na primjer, slučajevi u kojima pile za kosti, svrdla i drugi kirurški električni alati mogu kirurški tim izložiti špricanju i prskanju tjelesnih tekućina pacijenta. Da je kirurg bolestan, posebno s virusnom infekcijom, ne bi izvodio operaciju jer zna da NE BI zaustavio virus svojom kirurškom maskom.

Još jedno područje “lažnog izjednačavanja” povezano je i s okruženjem u kojem se maske nose. Okruženje u kojem kirurzi nose maske umanjuje štetne učinke kirurških maski na njihove nositelje. Za razliku od nošenja maski u zajednici, kirurzi rade u sterilnim kirurškim salama opremljenima sofisticiranim sustavima za izmjenu zraka koji održavaju pozitivne pritiske, izmjenjuju i filtriraju sobni zrak na vrlo visokoj razini i povećavaju sadržaj kisika u zraku sale. Ovi uvjeti ograničavaju negativne učinke maski na kirurga i osoblje operacijske sale. Pa ipak, unatoč ovim ekstremnim uvjetima kontrole klime, kliničke studije pokazuju negativne učinke (smanjenje povratnog disanja arterijskog kisika i ugljičnog dioksida) kirurških maski na fiziologiju i rad kirurga.

Kirurzi i osoblje operacijske dvorane dobro su obučeni, iskusni i pedantni u održavanju sterilnosti. Nosimo samo svježe sterilne maske. Masku nanosimo sterilno. Masku nosimo kratko vrijeme i mijenjamo je kod prvih znakova nakupljanja prekomjerne vlage za koju znamo da pogoršava učinkovitost maske, odnosno povećava njihove negativne učinke. Kirurzi NIKADA ponovno ne upotrebljava istu kiruršku masku, niti ikada nose platnene maske. Javnosti se govori da nosi maske za koje nije osposobljena da ih nosi na odgovarajući način. Kao rezultat toga, javnost loše rukuje maskama, često ih dodiruju i stalno ponovno upotrebljavaju na način kojim povećavaju zagađenost i vjerojatnost povećanja prijenosa bolesti. Dovoljno je da pogledate ljude u bilo kojem trgovačkom lancu pa mi recite što mislite o učinkovitosti maski u zajednici. Ako si ne možete pomoći, pa ipak vjerujete propagandi utemeljenoj na politici, slabim retrospektivnim promatračkim studijama i zbunjenim “zdravstvenim tijelima” javnog zdravstva koji vas lažu o prednostima i potpuno ignoriraju rizike medicinskih maski, tada biste barem trebali odbiti nelogičnu protuznanstvenu preporuku blokiranja samo dva od tri ulaza virusne bolesti. Maske pokrivaju samo usta i nos. Ne štite oči.

Kirurzi i kirurške maske: malo ili nimalo koristi od kirurških maski tijekom kirurgije

Iako se možda suprotstalja “opće prihvaćenom znanju” i može se činiti kontradiktornim onima koji nisu uključeni u znanstvena istraživanja, međutim stvarni znanstveni dokazi ne podupiru tvrdnju da je nošenje maske učinkovita metoda kontrole izvora kako bi se spriječilo širenje zaraze. Mnogi su kirurzi iznenađeni kada saznaju da testiranje kirurške maske u randomiziranim kontroliranim ispitivanjima ne pokazuje korist. Zapravo, kirurške maske u više navrata nisu pružile dokaze o učinkovitosti kao sredstvu „kontrole izvora“, čak ni u onom okruženju u kojem se tako čvrsto drže: operacijskoj sali. Jednostavno rečeno na temelju stvarne znanosti, maske su se u više navrata pokazale kao neučinkovito sredstvo kontrole izvora zaraze. Maske ne štite od glavnog rizika zbog kojeg se prisiljava malu djecu da cijeli dan nose maske: kontrole izvora.

  • Godine 2014. Cochrane Collaboration “Wounds Grupa” pregledala je sva istraživanja u vezi s temom učinkovitosti maski na sprječavanje infekcija kirurških rana.
  • Lipp, A. and Edwards, P., Disposable surgical face masks for preventing surgical wound infection in clean surgery (Review), Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 2. Art. No.: CD002929. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD002929.pub2/epdf/full
  • „Uključena su tri (randomizirana kontrolirana) ispitivanja koja su uključivala ukupno 2.113 sudionika (kirurškog tima). Nije bilo statistički značajne razlike u stopama infekcije između maskirane i nemaskirane skupine ni u jednom ispitivanju.“
  • Godine 2016. Cochrane Collaboration „Wounds Grupa“ ponovno je pregledala istu temu učinkovitosti maski na sprječavanje infekcija kirurških rana u 2016. godini. U ovom ažuriranom pregledu dodali su sve nove studije na istu temu koje su ušle u znanstvenu literaturu od njihova zadnjeg pregleda iz 2014.
  • Vincent, M. & Edwards, P., Disposable surgical face masks for preventing surgical wound infection in clean surgery, Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 4, Art. No.: CD002929. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD002929.pub3/epdf/full
  • „Sveukupno smo pronašli vrlo malo studija i nismo utvrdili nova saznanja za ovo najnovije ažuriranje. Analizirali smo ukupno 2.106 sudionika iz tri studije koje smo pronašli.“
  • „Sva tri [randomizirana kontrolirana ispitivanja] pokazala su da nošenje maske na licu tijekom operacije niti povećava niti smanjuje broj infekcija rana nastalih nakon operacije. Zaključujemo da nema jasnih dokaza da nošenje jednokratnih maski na licu utječe na vjerojatnost razvoja infekcija rana nakon operacije.“
  • Pogledajte i studiju: Neil W. M. Orr, M.D., Mchir, FRCS, Is a mask necessary in the operating theatre?, Annals of the Royal College of Surgeons of England, vol. 63, 1981. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2493952/pdf/annrcse01509-0009.pdf
  • „Ova šestomjesečna studija pokazala je značajno smanjenje stope infekcija pacijenta kada se maske NISU nosile u operacijskoj sali.“
  • Ritter, MA, et al., The operating room environment as affected by people and the surgical face mask. Clinical Orthopaedics and Related Research: September 1975 – Volume 111 – Issue – p 147-150. https://journals.lww.com/clinorthop/Citation/1975/09000/The_Operating_Room_Environment\_as _ Affected_by.20.aspx
  • “Nošenje kirurške maske nije utjecalo na cjelokupno zagađenje okoliša u operacijskoj sali…”
  • Da Zhou et al., Unmasking the surgeons: the evidence base behind the use of face masks in surgery, Journal of the Royal Society of Medicine; 2015, Vol. 108(6) 223–228. https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/0141076815583167
  • U radu su analizirane brojne studije.
  • „Upotreba kirurških maski za lice je sveprisutna u kirurškoj praksi. Dugo se mislilo da maske pružaju zaštitu pacijenta od infekcije rane i onečišćenja od operacijskog kirurga i ostalih članova kirurškog osoblja … Međutim, sveukupno nedostaje značajnih dokaza koji bi potkrijepili tvrdnje da maske štite bilo kojeg pacijenta ili kirurga od zarazne zagađenosti.“
  • Zahid Mehmood Bahli, Does evidence based medicine support the effectiveness of surgical face masks in preventing postoperative wound infections in elective surgery?, J Ayub Med Coll Abbottabad 2009; 21(2). http://www.ayubmed.edu.pk/JAMC/PAST/21-2/Zahid.pdf
  • „Nije primijećena značajna razlika u učestalosti postoperativne infekcije rane između skupine maski i skupina operiranih bez maski. Nije bilo povećanja stope zaraze 1980. kada su maske odbačene. Zapravo je došlo do značajnog smanjenja stope zaraze. “
  • Ana E. Figueiredo, et. al., Bag Exchange in Continuous Ambulatory Peritoneal Dialysis Without Use of a Face Mask: Experience of Five Years, Renal Unit, Hospital São Lucas, Porto Alegre, Brazil. http://www.advancesinpd.com/adv01/21Figueiredo.htm
  • “Stope peritonitisa zabilježene tijekom razdoblja promatranja kompatibilne su s onima viđenima u drugim centrima i podržavaju hipotezu da bi rutinska uporaba maske tijekom zamjene CAPD vrećice mogla biti nepotrebna.”
  • M. W. Skinner, B.A Sutton, Do Anaesthetists Need to Wear Surgical Masks in the Operating Theatre? A Literature Review with Evidence-Based Recommendations, Anaesthesia and Intensive Care, Vol. 29, No. 4, August 2001. https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/0310057X0102900402
  • „Čini se da su dokazi za prekid upotrebe kirurških maski jači od dokaza koji su dostupni kao podrška njihovoj daljnjoj upotrebi …
  • Malo je dokaza koji upućuju na to da nošenje kirurških maski u operacijskoj dvorani smanjuje infekcije nakon operacija rana.
  • Objavljeni dokazi ukazuju na to da se stope postoperativne infekcije rana ne razlikuju značajno kod nemaskiranog u odnosu na maskirano medicinsko osoblje.
  • Međutim, postoje dokazi koji ukazuju na značajno smanjenje stope infekcije postoperativne rane kada medicinsko osoblje nije maskirano.
  • Trenutno nema dokaza da uklanjanje maski predstavlja dodatnu opasnost za pacijenta.“
  • See Eva Sellden, M.D., Ph. D., Is Routine Use of a Face Mask Necessary in the Operating Room?, Anesthesiology 2010; 113:1447, the American Society of Anesthesiologists, Inc. https://pubs.asahq.org/anesthesiology/article/113/6/1447/9572/Is-Routine-Use-of-a-Face-Mask Necessary-in-the
  • “Naša odluka da više ne zahtijevamo rutinske kirurške maske za osoblje koje nije pročišćeno za operaciju odmak je od uobičajene prakse. Ali dokazi koji podupiru tu praksu ne postoje…“

Predstavio sam samo djelomičan popis različitih meta-analiza i sistemskih pregleda višestruko randomiziranih kontroliranih ispitivanja (RCT). Istraživanja koja predstavljaju najvišu razinu znanstvenih dokaza da maske nisu učinkovite.

Studija koju je naručio WHO najveća je suprotnost mojim argumentima. Bilo kojem školovanom istraživaču ta studija daleko odmiče od desetljeća prethodno predstavljenih znanstvenih istraživanja i dokaza.

(Nastavak slijedi)

Vigor Colnar, https://dokumentarac.hr/covid-19/dr-meehan-velika-znanstvena-analiza-utemeljena-na-dokazima-objasnjava-zasto-su-maske-neucinkovite-nepotrebne-i-stetne-2/

Povezane objave

Ante Ciliga – div iz Šegotića (3)

HF

Cionizam i Treći Reich (6)

HF

Jesu li masoni retardirani, preprodavači kola ili sotonisti? (4)

hrvatski-fokus

Jesu li masoni retardirani, preprodavači kola ili sotonisti? (1)

hrvatski-fokus

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više