Janko Bučar i Hrvati iz Tavankuta u Iloku i Vukovaru
Jedna od aktivnijih braniteljskih udruga u Hrvatskoj zasigurno je ona INA Naftaplina-KVIN, što je pokazala i dokazala i svojim 11. Memorijalom Vjekoslav Britvić u Iloku od 4. do 5 listopada. Uz športska i prijateljska nadmetanja u šahu, beli, kuglanju i stolnom tenisu, ovi vrijedni ljudi i branitelji nastavili su i svoju kulturnu djelatnost uz pomoć pri objavljivanju knjiga hrvatskih književnika, izvan granica Domovine, ovog puta sa sunarodnjacima iz susjedne Vojvodine iz Tavankuta. Uz zasluženu pomoć Ministarstva branitelja ugostili su Hrvatsko kulturno i prosvjetno društvo „Matija Gubec“ iz Tavankuta, koji su pokazali svoj veliki talent, ali i očuvanje tradicije od prekrasnih nošnji, plesova i glazbe tamburaškog sastava. Uz njih nastupili su u kulturnom-umjetničkom i književnom programu i folklorno društvo Julije Benešić iz Iloka i tamburaški sastav također iz Iloka.
U Kuriji Iločkog dvorca pripremljena je i otvorena izložba žena iz Tavankuta s radovima od slame koji jednostavno očaravajuće djeluju za oči i dušu. Također je bila predstavljena i knjiga, možda i najduhovitijeg čovjeka na svijetu počasnog člana KVIN-a, Janka Bučara, „Anegdote i misli Antuna Gustava Matoša. Bučar, kao branitelj i humanist, koji je zajedno s ovom Udrugom inicirao i provodio humanitarnu akciju „Knjigom protiv mina“, gdje je sav prihod od prodanih knjiga bio darovan izravno u ruke žrtava mina. Ali, još važnije od toga ovo društvo želi tom simboličnom humanitarnom akcijom upozoriti hrvatsku i svjetsku javnost na problem mina i na sve one koji ih siju ili postavljaju, ubijajući i nakon završetka nepotrebnih ratnih sukoba, nevine ljude.
I za te žrtve nema nijedne od takozvanih udruga za prava čovjeka da bi upozoravale ili dale do znanja da treba progoniti i kazniti počinitelje i tih zločina, a tko je kriv to znaju svi oni koji su barem malo ljudi. Dobro ih je podsjetiti, to su oni koji su napadači ili agresori na tuđa područja i pljački tuđih života i imovine uključujući čitava područja, koja bi razgovorima za stolom trebala biti vraćena, a ne ratovima, kako je to naglasio i književnik Janko Bučar u predstavljanju knjige o nedvojbenom velikanu hrvatske književne riječi.
Drugi dan druženja protekao je u posjetu najvećoj žrtvi agresije na Republiku Hrvatsku, Vukovaru, gdje su se branitelji podsjetili svojih i naših prijatelja, njihovih obitelji i svih onih koji su dali živote za slobodu, demokraciju i nezavisnost. Uz molitvu i polaganje vijenaca kod Križa, na Ovčari i Trpinjskoj cesti oprostili smo se od domaćina i poželjeli da rata više nikad ne bude, a ove koji traju moraju se zaustaviti.
Ovakvih druženja potrebno je ne samo braniteljima, već svima nama, jer ne samo da uljepšavaju život, već i uspostavljaju nova i učvršćuju star prijateljstva i veze za nastavak i proširivanje suradnje. Zato veliko hvala svima koji su pripomogli u ovim događanjima, sa čestitkom svim hrvatskim ljudima za Dan neovisnosti.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. PrihvatiPročitaj više