Hrvatski Fokus
Kultura

Mihael Klanjčić dobitnik ovogodišnje Nagrade ‘Radoslav Putar’

Žiri je izabrao četiri finalista: Željka Beljana, Mihaela Klanjčića, Josipa Šurlina i Josipa Rončevića

 

U Salonu Galić u Splitu u ponedjeljak, 12. lipnja 2023.  otvorena je izložba radova finalista ovogodišnjeg natjecanja za nagradu ‘Radoslav Putar’, koja se već 22 godine dodjeljuje najboljim mladim umjetnicima u Hrvatskoj.

Između 32 pristigle prijave na ovogodišnji natječaj žiri u sastavu Glorija Lizde, prošlogodišnja dobitnica nagrade, Bojan Krištofić, likovni kritičar i voditelj Galerije AŽ, Sara Mikelić, neovisna kustosica, Denise Sumi, kustosica i voditeljica programa Digital Solitude na Akademie Schloss Solitude, Rozana Vojvoda, kustosica i muzejska savjetnica u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik  izabrao je četiri finalista. To su Željko Beljan, Mihael Klanjčič, Josip Šurlin i Josip Rončević. Nagrada je ove godine pripala Mihaelu Klanjčiću iz Zagreba.

Nagrada Mihaelu Klanjčiću kao dobitniku ovogodišnje nagrade donosi dvomjesečni boravak u Residency Unlimited u New Yorku, samostalnu izložbu u Institutu za suvremenu umjetnost u Zagrebu tijekom iduće godine, produkciju multioriginala u suradnji s Galerijom S iz Koprivnice i mjesto u žiriju nagrade ‘Radoslav Putar’ za iduću godinu.

Mihael Klanjčić rođen je u Zagrebu 1994. godine, a diplomirao je na Nastavničkom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu na smjeru slikarstvo u klasi profesora Damira Sokića 2019. godine. Izlagao je na osam samostalnih i više skupnih izložbi među kojima je i 57. Zagrebački salon, (Dom HDLU), 35. Salon mladih, (Dom HDLU), 16. Erste Fragmenti (Lauba), Život dobro ugođenih formi (KiBela), Umjetnost je sumnja (LEXART Skladište), 14. Erste Fragmenti (Galerija Kranjčar). Živi i radi u Zagrebu.

Spajanjem materijala, intervencijama na predmete iz svakodnevnog života ili kolažiranjem istih, umjetnik stvara na prvi pogled apstraktne situacije. Zanimaju ga međuodnosi materijala te mogućnosti koje proizlaze iz odnosa materijala i konteksta kojim je neki predmet određen. Time dolazi do primarne točke interesa, a to je mogućnost prisutnosti određenog događaja ili prostora u samoj formi.

Zahvaljujući na nagradi Klanjčić je istaknuo kako mu puno znači jer mu daje priliku da proširi svoje umjetničke vidike. Istaknuo je kako ga zanimaju  odnosi materijala međusobno, te mogućnosti koje proizlaze iz odnosa materijala i konteksta kojim je neki predmet određen.

Željko Beljan (r. 1984., Vukovar) diplomirao je na Odsjeku za animirani film i nove medije Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu 2021. Zanimaju ga craft, narodna umjetnost, autsajderska umjetnost, tradicionalne tehnike ručnog rada i položaj i percepcija ručnog rada u suvremenoj umjetnosti, a u svojim radovima u zadnje vrijeme istražuje vezu između (amaterskog) sporta i ručnog rada te se poigrava s rodnim klišejima.

Josip Rončević (Zadar, 1991.) U Zagrebu je 2015. diplomirao na Grafičkom fakultetu, a iste godine upisao slikarski odsjek na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu na kojem je 2020. diplomirao sa pohvalom iz latinske klasifikacije summa cum laude. Izlagao na devet samostalnih i tridesetak skupnih izložbi od kojih se mogu istaknuti Erste fragmenti 16 (Lauba, Zagreb) i 35. salon mladih (HDLU, Zagreb) pri kojem je sunagrađen „Nagradom Iva Vraneković – Vladimir Dodig Trokut, umjetnici umjetniku“.

Josip Šurlin (Split, 1993.) završio je Školu likovnih umjetnosti u Splitu, 2012. godine. Godine 2012. upisuje Umjetničku akademiju u Splitu, smjer slikarstvo. Studirao je u klasi prof. Gorkog Žuvele te, 2017. godine, diplomirao slikarstvo pod mentorstvom prof. Viktora Popovića i prof. Neli Ružić. Sudjelovao je na nekoliko skupnih izložbi i prezentirao radove na jedanaest samostalnih izložbi. Na Prvom studentskom bijenalu osvaja i pismeno priznanje za rad. Godine 2018. postaje članom Hrvatske udruge likovnih umjetnika (HULU, Split). Od 2020. radi kao asistent na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu.

Nagrada Radoslav Putar od trenutka ustanovljenja 2002. opravdano je izazivala pozornost mlađih naraštaja umjetnika nastojeći među njima prepoznati i izdvojiti autore jasno profiliranih stajališta koji pridonose afirmaciji i standardima profesije u zemlji i široj regiji. Nastala je na inicijativu Instituta za suvremenu umjetnost iz Zagreba u suradnji s Foundation for Civil Society, New York, Trust for Mutual Understanding, New York, i međunarodnom mrežom YVA, prozvana je po jednom od najuglednijih likovnih kritičara – Radoslavu Putaru, koji je svojim radom bitno usmjerio hrvatsku kulturnu scenu prema suvremenom likovnom jeziku. Njegov rad važan je i s društvenog aspekta jer je promovirao ideje demokracije i zagovarao dijalog, toleranciju, slobodu izražavanja i otvorenost prema drugim kulturama. Danas je teško zamisliti u kojoj mjeri je njegov rad bio herojski, a sasvim pouzdano može se ustvrditi da je njegov doprinos teoriji i praksi ključni segment suvremene hrvatske umjetnosti i kulture. Inicijativa Instituta za suvremenu umjetnost da nagradu imenuje Nagrada Radoslav Putar zrcali želju za promoviranjem jasnih stavova, aktivnog sudjelovanja i visokih profesionalnih standarda, kao alate afirmacije demokratskih procesa, međuovisnih s razvojem kulture, kulturnih institucija i umjetnosti u Hrvatskoj.

Izložba ostaje otvorena do 6. srpnja 2023.

Nives Matijević

Povezane objave

Miroslav Krleža i afera Diamantstein

HF

Serija portreta Ive Kajzera

HF

Dodjela nagrada u ‘Ljetnom književnom izazovu GKK 2022.’

hrvatski-fokus

Sramne i nepismene ploče oko KBC-a Rebro

hrvatski-fokus

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se slažete s tim, ali možete to neprihvatiti i isključiti ukoliko želite. Prihvati Pročitaj više